Nota van inlichtingen Gebiedstransformatie zuidelijk Westerkwartier

In juni 2026 zijn gesprekken gevoerd met partijen over mogelijke ontwikkelingen. Tijdens de gesprekken met marktpartijen zijn enkele vragen naar boven gekomen vanuit verschillende initiatiefnemers. Het gaat hier om algemene vragen over de maatschappelijke tender. Daarom wordt deze ‘Nota van inlichtingen’ gedeeld met alle initiatiefnemers. De volgende ronde gesprekken vindt plaats in september. Aanmelden is mogelijk via de projectmail: gebiedstransformatie@westerkwartier.nl

Vraag 1: Wat zijn de mogelijkheden voor het aanleveren van verschillende scenario’s binnen een plangebied? 

Het indienen van verschillende scenario’s is wat de gemeente betreft akkoord. Wel moet elk scenario doorgerekend- en haalbaar zijn. Dit moet ook terug te lezen zijn in de uiteindelijke tenderindiening. Bij een uiteindelijke omgevingsvergunning onderbouwt initiatiefnemer hoe ze tot een bepaald scenario is gekomen. Dit kan enkel tot stand komen door de participatie met de buurt en kan niet een individueel besluit zijn van initiatiefnemer. 

Vraag 2: Hoe kunnen wij omgaan met financiële participatie, vooral als blijkt dat bepaalde vormen niet mogelijk/onwenselijk blijken te zijn. 

De gemeente streeft ernaar om 50% lokaal eigendom mogelijk te maken binnen deze ontwikkeling. Een samenwerking met een energiecoöperatie/lokale inwoners heeft altijd de voorkeur boven andere vormen van lokaal eigendom. Initiatiefnemer moet duidelijk maken wat geprobeerd is om deze 50% lokaal eigendom mogelijk te maken. Dit staat ook zo omschreven in de tenderdocumenten. 

Soms zijn er geen collectieven in de omgeving van het project bekend. Initiatiefnemer kan dan een intentieverklaring opstellen dat zij zich inspant om 50% lokaal eigendom te realiseren binnen de uiteindelijke vergunningsaanvraag.  Wanneer omwonenden mee wensen te investeren is dat achteraf nog mogelijk. Het is aan initiatiefnemer om aan te geven hoe dit recht voor omwonenden geborgd wordt binnen hun initiatief. Hier worden wel minder punten voor toegekend dan voor een getekende intentieverklaring met een energiecollectief. 

Vraag 3: Zijn er mogelijkheden om de gebiedstransformatie op een andere plek uit te voeren? 

De gebiedstransformatie hoeft niet direct te grenzen aan het zonnepark. Deze landschappelijke transformatie moet echter wel in de directe omgeving van het zonnepark plaatsvinden (<500 meter). Daarnaast dient helder te zijn dat de transformatie gelieerd is aan het zonnepark. Wanneer initiatiefnemer meer mogelijkheden ziet op iets verdere afstand kan hier mogelijk, na overleg met de gemeente, gemotiveerd van afgeweken worden. Een landschapstransformatie die een aantal kilometers verderop plaatsvindt is echter niet akkoord binnen de tendervoorwaarden.